Majitelia domácich maznáčikov už vedia, o čom je reč. Nielen v letných mesiacoch, kedy sa náhle mení počasie, spustí sa lejak, silný vietor a búrka a problém je na svete. Vášho maznáčika prepadne úzkosť a panika. Ako z toho von? Máme pre vás niekoľko tipov, ako pri týchto nepríjemných stavoch psa ukľudniť.
Zoznamujte vášho psa so zvukmi rôzneho pôvodu, tónu a výšky hlasitosti už od raného veku. Váš pes si tak ľahko zvykne aj na nečakaný zvuk. Psi majú veľmi citlivý sluch, preto vnímajú úplne iné vnemy ako ľudia. Dokážu rozpoznať blížiacu sa búrku aj keď ju my nepočujeme.
Najčastejšie symptómy paniky a úzkosti:
*Nepokoj, celkové trasenie,
*stiahnutý chvost aj uši,
*neistý výraz očí,
*štekanie, kňučanie, vytie,
*snaha utiecť, alebo nájsť úkryt,
*zrýchlený dych a ďalšie.
Aj napriek tomu, že sa snažíte so svojím psom a jeho úzkosťami pracovať, aj tak môže byť trochu bojazlivý a strach z búrky môže pretrvávať. Akonáhle nastane situácia, kedy sa nebude cítiť dobre a bude pociťovať nepríjemne až panické obavy, buďte mu nablízku. Vytvorte bezpečné zázemie, úkryt, alebo svoju náruč. Hovorte na neho, ale pozor na prílišné chlácholenie – to môže byť kontraproduktívne. Váš pes musí aj z vás cítiť, že sa „nič“ nedeje a ste v pohode a bez strachu.
Snažte sa odvrátiť pozornosť a plne ho zamestnať, pokiaľ je to možné. Nikdy psa za strach netrestajte, ani zvýšeným hlasom. Zaujmite kľudný postoj a ponúknite mu interaktívnu hru, alebo inú činnosť. Vhodné sú aj dotyky, tak aby pes cítil bezpečie a istotu, ktorú mu môžete poskytnúť. Buďte trpezlivý a láskavý.
Na ukľudnenie a navodenie ešte väčšej pohody u vášho maznáčika môže pomôcť aj podanie funkčnej maškrty alebo doplnkov stravy. Väčšinou obsahujú zmes liečivých bylín ako medovku, valeriánu lekársku alebo ľubovník. Ďalej je vhodné podať doplnkové krmivo s obsahom CBD, ktoré minimalizuje úzkostné stavy. Ak je panický atak veľmi silný, poraďte sa so svojím zverolekárom o vhodnej medikácii.