V mesiaci február si môžeme pripomenúť starostlivosť o chrup vášho psa. Samozrejme, nemáme na mysli venovať sa tejto téme iba vo februári, ale počas celého roka. A to priebežne a hlavne pravidelne.
Hygiena ústnej dutiny nemusí striktne zahŕňať iba kefku a zubnú pastu, hoci ide o vysoko účinnú metódu. Nie každý pes je ochotný tento zákrok podstupovať. Využite aj ďalšie dostupné formy, v ktorých váš pes dokonca nájde záľubu a bude si ich užívať čo najčastejšie. Máme na mysli dentálne hračky, ktoré psa nielen zabavia, ale zároveň ako vedľajší efekt prispievajú k starostlivosti o ústnu dutinu.
Dentálne hračky môžu mať rôzne podoby – žuvacie tyčinky, loptičky, rôzne hryzadlá a ďalšie. Aj materiál môže byť rôznorodý, od drevených hryzacích hračiek, cez gumové až po látkové či plyšové. Zábavnou formou sa vášmu psovi dostane účinná očista zubov od povlaku, ale aj zubného kameňa. Hryzením, žuvaním alebo naťahovaním lana si váš pes dôkladne vyčistí chrup, posilní žuvacie svaly a u mladších psov sa dosiahne rýchlejšie uvoľnenie mliečnych zubov.
Okrem čistých zubov a ďasien je vhodné podporiť aj svieži dych vášho psa. Možno využiť spreje alebo roztoky do pitnej vody. Príchuť je samozrejme prispôsobená tak, aby bola aromaticky a chuťovo atraktívna. Nie je teda nič nezvyčajné, že dentálny sprej bude voňať po pečeni alebo kuracom mäse.
Funkčným doplnkom môže byť aj správne zvolená dentálna maškrta. Žuvacie tyčinky, plátky, krúžky či ďalšie snacky príjemne doplnia starostlivosť o chrup. Mechanicky odstránia zubný povlak a osviežia dych. Zároveň si váš pes pochutí. Príjemná mentolová chuť tyčiniek, žuvacie kostičky s pečeňovou príchuťou alebo snack obohatený o vápnik – na výber je široká škála maškŕt pre každodennú starostlivosť o chrup.
Dôležitá je v prvom rade prevencia a pravidelná denná starostlivosť. Ak sa objavia problémy so zubami alebo zápal ďasien, je nevyhnutné vyhľadať odborný zákrok veterinára. Pamätajte, že dentálna starostlivosť je rovnako dôležitá ako správny výber krmiva, pravidelné venčenie a pohyb.
Usadený zubný kameň môže postupne podráždiť ďasná, ktoré môžu ustupovať a odhaliť krčky zubov. To spôsobuje nielen nepríjemnú bolesť, ale aj riziko paradentózy a následnej straty zubov. Zubný kameň spôsobuje nepríjemný zápach z tlamy v dôsledku hromadiacich sa baktérií. Preto je vhodné zabezpečiť odborné odstránenie už vzniknutého zubného kameňa a predísť ďalším komplikáciám spojeným so šírením baktérií do celého organizmu.
Odstránenie zubného kameňa ultrazvukom sa vykonáva v anestézii a trvá necelú polhodinu. Nasleduje domáca starostlivosť, ktorá si vyžaduje podávanie mäkkej stravy, antibiotík alebo liekov proti bolesti. Po zákroku sa môže vyskytnúť mierne krvácanie ďasien alebo nechutenstvo. Do týždňa by mal byť váš pes v poriadku.