Plánujete si kúpiť malého spoločníka s pancierom, ktorý sa stane novým členom vašej domácnosti? Ako sa najlepšie starať o suchozemskú korytnačku, čo jej najviac chutí a prospieva jej? Prejdite si s nami dôležité body starostlivosti o korytnačku, aby vás jej chov v žiadnom prípade neprekvapil. Aj napriek tomu, že je korytnačka nenáročný tvor, aj starostlivosť o tohto maznáčika má svoje pravidlá.
Suchozemská korytnačka je so svojím pancierom veľmi originálny domáci maznáčik. Určite za vami nepríde ako pes, alebo mačka, ale svojou spoločnosťou vás rozhodne poteší. Teplomilná korytnačka potrebuje k svojmu životu dostatok priestoru na preskúmavanie. Aj keď je celkom pomalá, môže sa vám rýchlo dostať z dohľadu. Rada vyhľadáva skrýše pre úkryt, a to nielen do svojho panciera. Nastavte jej mantinely, ako ďaleko sa môže vydať. Poteší ju teplé miesto, kde sa bude môcť s radosťou vyhrievať. V priaznivých podmienkach sa dožíva úctyhodného veku, počítajte teda s tým, že vám bude robiť spoločnosť dlhé roky, ak sa postaráte o jej pokojný a pohodový život.
Namiesto peliešku, ktorým disponuje váš pes, kúpte korytnačke priestranné terárium. Tam bude tráviť väčšinu svojho života, preto dbajte na správnu veľkosť, aby nebola príliš obmedzovaná v pohybe. Doplňte tento priestor prírodninami, ako sú korene, kamene, alebo ďalšie prvky na úkryt. Postarajte sa o napodobnenie prirodzeného prostredia, ktoré jej bude čo najviac vyhovovať. Hlavným prvkom, ktorý korytnačka ocení je bez debaty výhrevná žiarovka, ktorú bude považovať za svoje slnko. Teplota pod žiarovkou by mala počas dňa dosahovať zhruba 30–40 °C. Doprajte korytnačke aj miesto, kde sa rada ochladí, jednak môžete poskytnúť misku s vodou, alebo terárium pravidelne rosiť. Ak máte k dispozícii záhradu, alebo trávnatú plochu, môžete korytnačku pustiť von sa napásť. Samozrejme pod dohľadom, aby nebola v ohrození ďalších zvierat, alebo vám neušla na neplánovaný výlet.
Vo svojom prirodzenom prostredí je korytnačka bylinožravec, ktorý však nepohrdne drobným hmyzom alebo slimákom. Takmer 90 % podielu jej stravy tvoria byliny, trávy a zelené rastliny. Ďalšou pochúťkou, na ktorej si rada pochutí je sladké ovocie a šťavnatá zelenina. Ovocie podávame len ako spestrenie. Pre korytnačku je nevyhnutné dopĺňanie minerálnych látok. Do kŕmnej dávky zaraďte seno a granule vhodné pre suchozemské korytnačky, tie obsahujú presnú dávku vitamínom a ďalších živín potrebných pre imunitný systém, trávenie a celkový dobrý zdravotný stav.
Obľúbené dobroty, ktoré korytnačkám chutia a prospievajú:
Tak ako medveď prečká nevľúdne zimné mesiace v stave spánku, u korytnačiek tomu nie je inak. Zimný spánok nie je nevyhnutné dodržiavať počas celých zimných mesiacov. Ale odpočinok, ku ktorému jej pripravíme podmienky bude pre ňu zdravotným prínosom. Ako na to?
*Skráťte najskôr dobu svietenia výhrevnej žiarovky na minimum,
*znížte prísun potravy,
*začiatkom decembra by mala byť korytnačka pripravená na zimný spánok,
*dôležité je pre ňu maximálne vyprázdnenie tráviaceho traktu,
*dobu trvania jej môžete určiť sami (minimálne jeden mesiac ju nechajte v kľude),
*po tejto dobe začnite s vyššou intenzitou svietenia a podávania krmiva,
*zimný spánok by mali podstupovať iba silní a zdraví jedinci (porada s odborníkom je na mieste).
Trúfnete si na neobvyklého domáceho maznáčika aj vy?