Akvarijný sprievodca: Ako si zariadiť prvé akvárium
Túžite mať doma v obývacej izbe malý vodný raj v podobe akvária? Počítajte nielen s krásnym pohľadom na vodnú faunu a flóru. Starostlivosť o vodný svet zahŕňa aj pravidelnú starostlivosť. Jedine tak vám bude prinášať radosť každý deň. Ale s našim základným sprievodcom to hravo zvládnete aj ako začiatočník.
Príprava v niekoľkých krokoch
V prvom rade premyslite veľkosť akvária, ktorá sa vám do interiéru bude hodiť. OD toho sa bude odvíjať ďalšie vybavenie vrátane nákupu rybičiek.
- Vhodné miesto pre akvárium bude ideálne mimo dosah priameho slnečného svitu.
- Založenie dna bude prvý krok, ktorý dá jedinečný a pôsobivý ráz celému akváriu. Použite dekoratívne substráty. V prípade, že budete mať v akváriu živé rastliny, obohaťte dno o ďalšiu výživnú vrstvu.
- Dekorácia vytvorí dokonalú atmosféru aj netradičný štýl. Nie je nutné ich používať, ale utvára celkový dojem akvária.
- Výber dekoratívnych umelých, alebo živých rastlín.
- V neposlednom kroku určite prídu na rad tak ohromujúce malé živočíchy, akvarijné rybky.
- Ďalším nevyhnutným doplnkom vášho akvária bude kúrenie, filter a nevyhnutné osvetlenie.
Sprevádzkovanie akvária
- Ak máte pripravené všetky potrebné veci, môžete sa smelo pustiť do sprevádzkovania malého vodného sveta. Ak je nádrž na svojom mieste, jednoducho začnite použitím správneho substrátu podľa vášho výberu. Na trhu sú rôzne farby piesku a štrku. Ďalej potom výživné substráty pre pestovanie živých rastlín.
- Zapojte fantáziu sa umiestnite na dno akvária jedinečné dekorácie podľa vášho gusta tak, aby celkový dojem pôsobil harmonicky a ladil aj s vašim interiérom. Zadná strana akvária môže byť doplnená o tapetu.
- Čas na čiastočné naplnenie akvária. Zvoľte jemný prístup a nalievajte vodu pomaly, aby ste zabránili zbytočnému rozvíreniu substrátu, alebo zrúteniu naaranžovaných dekorácií. Akvárium naplňte iba do tretiny až polovice.
- Rozvrhnite, kde budú osadené rastliny, či už živé, alebo umelé. Saďte od zadnej časti akvária tak, aby najvyššie rastliny zostali vzadu a tvorili tak dokonalé pozadie. V prednej časti sa budú vynímať rastlinné koberce, alebo aj riasogule. Osadením akvária docielite pôsobivé scenérie.
- Na rad prichádza umiestnenie filtra, osvetlenia a kúrenia. Zatiaľ nezapínajte a vyčkajte, než bude akvárium úplne pripravené.
- Doplnenie hladiny vody, od horného okraja nechajte zhruba 3 cm vody. Na rad prichádza použitie kvapalného hnojiva pre rastliny, štartovacie baktérie, alebo roztok na úpravu vody z vodovodného kohútika, tak aby bola vyhovujúca pre živočíchy aj rastliny.
Stála teplota vody by sa mala pohybovať v rozmedzí 20-22 stupňov Celzia. Ak vytvoríte ideálne prostredie pre chov rýb (ideálne nechať vodu „odstáť“ 7-1 dní) môžete smelo začať s chovom pestrofarebných živočíchov.
Pravidelná údržba akvária pre dokonalý pohľad
Aby sme úspešne zabránili rastu rias a predišli tvorbe kalov je nutné použiť takzvané štartovacie baktérie. Druhý týždeň od založenia akvária je možné aplikovať hnojivá v nižších dávkach. V ďalšom týždni sa začína akvárko stabilizovať a dochádza k aktívneho rastu rastlín.
Pravidelná výmena vody, prestrihy vodných rastliniek a používanie hnojiva zaistí potrebnú stabilitu a vhodné prostredie pre živočíchov aj rastliny.
Vytvorte si návyk, alebo povedzte rutinu a raz týždenne sa venujte očiste akvária. Odstránenie kalov a ďalších nečistôt napríklad zo zbytkov krmiva je nevyhnutnosť. Pamätajte, že nikdy nemeníme kompletné množstvo vody v akváriu. Vždy len časť. Postupne a opatrne dolievame čistú vodu tak, aby sme prúdom vody nezdvihli už zakorenené rastlinky.
Založenie akvária vyžaduje trpezlivosť a pravidelnú starostlivosť. Ponúkame pár základných krokov, ktoré povedú ku krásnemu vodnému mikrosvetu. V ďalšej fáze sa môžete zamerať na chov rybičiek, vybrať najvhodnejšie druhy, ktoré vám budú robiť radosť. Poraďte sa v špecializovanej predajni. Radi vám poradia druhy rybičiek nielen pre začiatočníkov, ale aj počet rybičiek na dané akvárium, alebo vhodné krmivo a ďalšie potrebné informácie.