Najpopulárnejšie psie športy. Doprajte Vášmu parťákovi športové vyžitie podľa jeho gusta

Najpopulárnejšie psie športy. Doprajte Vášmu parťákovi športové vyžitie podľa jeho gusta

Šport a všeobecne pohyb poskytuje vášmu psovi mnoho benefitov. Vyšantí sa a vybije prebytočnú energiu nazbieranú napríklad po celom dni, ktorý strávil sám v byte. Ďalším plusom je bez váhania dobrá fyzická aj psychická kondícia, podpora imunitného systému, komfortné trávenie a v neposlednom rade si takéto aktivity veľmi užije. Ak to bude za vašej asistencie, upevní to aj váš vzájomný vzťah a dokonalé puto.

 

Top psie športy

Vyberte vášmu psovi obľúbenú aktivitu, na ktorú sa bude tešiť a užívať si pohyb do sýtosti bez nutnosti vyhrávať. Ide predovšetkým o to, aby šport priniesol vášmu psovi radosť zo života a pohybu. Zvoľte preto takú disciplínu, ktorú fyzicky zvládne s prehľadom a bude ochotný spolupracovať.

 

*Agility: Jedna z najobľúbenejších disciplín pre aktívnych psov. Prekážková dráha, ktorú je nutné „zdolať“ v určitom časovom intervale za pomoci psovoda a jeho pokynov.

*Cani-Cross: Beh v záprahu je vhodný pre akčných a fyzicky zdatných psov. Dôraz sa kladie na vytrvalosť a rýchlosť. Spolupráca s páničkom a psom je kľúčová.

*Bikejoring: Miluje váš pes behanie a je zároveň silný? Práve pre neho bude tento šport ideálny. Pes v popruhu beží pred cyklistom, ktorý je ním v podstate ťahaný.

*Flyball: Tímový šport pre psov na priamej prekážkovej dráhe. Cieľom je uchopiť na konci dráhy loptu a doniesť ju čo najrýchlejšie späť. Ideálny pre nadšených a súťaživých psov.

*Dogdancing: Populárny šport sprevádzaný hudbou s choreografickými prvkami, ktoré pes precízne ovláda spolu so svojím páničkom. Atraktívne tanečné zostavy pre kľudnejších a hravých psov.

*Dogtrekking: Extrémny psí šport pre zdatných a urputných psov, ktorí behom, alebo chôdzou prekonávajú určitú vzdialenosť (od niekoľkých metrov až po kilometre). Vytrvalosť a časový limit, to sú základné prvky tohto športu. Psovod je spojený vodítkom pripevneným k bedrovému pásu.

*Dogfrisbee: Ďalší z najobľúbenejších športov. Jedná sa o hádzanie rôznych druhov frisbee. Zábavná hra vhodná takmer pre všetkých psov. Aportovanie lietajúcich tanierov je pre psov nekonečná zábava.

 

Vyberajte s rozvahou

Majte na pamäti, že šport nevyberáte pre seba, ale primárne pre pobavenie vášho psa. Musí mu takzvane „sadnúť“. Je nutné zohľadniť ako fyzickú zdatnosť, schopnosť poslúchať povely, vek a plemeno psa. Vyskúšajte niekoľko aktivít a následne sa môžete rozhodnúť pre tú, pri ktorej sa váš pes cíti uvoľnený a zároveň hravo „zapálený“ pre danú aktivitu. Či už bude váš pes športovať rekreačne, alebo závodne, musí sa dokonalo baviť a užívať si šport naplno. Odmenou mu bude nielen dobrá fyzická kondícia, ale aj skvelá psychická pohoda a dobrá nálada.

 

Kde a ako začať?

Ak ste vybrali ten správny šport pre vášho psieho kamaráta, je na čase zapracovať na fyzičke. Dbajte na pravidelný pohyb, vyváženú výživu, doplnenie potrebných vitamínov a minerálnych látok. Rovnako dôležitá je motivácia. Či už sa bude jednať o obľúbenú chutnú maškrtu, alebo odmenu v podobe nekonečnej radosti z hry a pohybu.

 

*Tá správna motivácia – maškrta, alebo radosť zo spoločnej hry.

*Pravidelné prechádzky na podporu fyzickej kondície.

*Spoločné hry doma, alebo výcvik na profesionálnom cvičisku.

*Zdravá výživa s potrebnými živinami.

*Doplnky stravy pri zvýšenej fyzickej námahe.

*Špeciálne vybavenie (postroj, vodítko, náhubok, ...).

 

Kúpte vášmu psovi špeciálne vybavenie a pomôcky podľa daného športu a je najvyšší čas ísť do toho naplno. Na cvičisku s odborným výcvikom to pôjde jedna radosť. Akýkoľvek druh pohybu bude pre vášho psa prínosom. Aport s obľúbeným frisbee, behanie, skákanie, kúpanie a šantenie vo vašej spoločnosti je ďalším cenným zážitkom v jeho živote. Doprajte vášmu psovi šťastný život v pohybe vo vašej milej spoločnosti.